AKVAMARÍN
12. 06. 2023
Share on FacebookNázev „akvamarín“ pochází z latinských slov „aqua“ a „marina“, což znamená „voda“ a „moře“. Barva drahokamu se pohybuje od světle modré po tmavě modrozelenou a je ceněn pro svou jasnost a průhlednost. Nejcennější akvamaríny jsou ty, které mají sytě modrou barvu a jsou bez inkluzí nebo vad.
Akvamarín je po tisíce let ceněn pro svou krásu. Staří Řekové a Římané věřili, že akvamarín je symbolem čistoty, a spojovali jej s bohem moře Poseidonem. Také se věřilo, že drahokam chrání námořníky a cestovatele na jejich cestách přes oceán.
Ve středověké Evropě se akvamarín používal na šperky a jiné dekorativní předměty, jako jsou relikviáře a kalichy. Věřilo se také, že má léčivé vlastnosti a v tradiční medicíně se používal k léčbě různých onemocnění, včetně očních problémů a poruch trávení.
Dnes zůstává akvamarín oblíbeným drahokamem pro použití ve šperkařství. Často se brousí do fasetovaných drahokamů, které se používají v prstenech, náušnicích a náhrdelnících. Používá se také ve formě kabošonu, což je hladký, leštěný povrch, který zdůrazňuje barvu a průhlednost drahokamu.
Akvamarín se také používá v různých formách alternativního léčení. Má se za to, že má uklidňující účinek na mysl a emoce a často se používá při meditačních a relaxačních praktikách. Údajně má také očistný účinek na organismus a používá se při různých formách detoxikace a očisty.
Je to nádherný drahokam s bohatou historií a řadou využití ve šperkařství a alternativním léčitelství. Jeho spojení s mořem a jeho uklidňující vlastnosti z něj činí milovaný drahokam mnoha lidí. Ať už se nosí ve špercích nebo se používá v duchovních praktikách, akvamarín nepřestává uchvacovat a inspirovat lidi po celém světě.
Akvamarín u nás
V České republice se akvamarín vyskytuje v severozápadní oblasti země, poblíž hranic s Německem. Krušnohorsko má dlouhou historii hornictví, která sahá až do středověku. V 16. století se region proslavil svými stříbrnými doly, které byly v té době jedny z nejbohatších v Evropě. V 19. století objevili horníci v Krušných horách nové ložisko berylu, které obsahovalo akvamarín. Akvamarín z tohoto ložiska byl mimořádně kvalitní, s jasně modrou barvou a vysokou průhledností. Rychle se stal oblíbeným mezi klenotníky a sběrateli a používal se v různých formách dekorativního umění.
Jedním z nejznámějších využití českého akvamarínu bylo při stavbě hradu Karlštejn. Hrad byl postaven ve 14. století císařem Svaté říše římské Karlem IV. a byl vyzdoben drahými drahokamy a kovy. Akvamarín z Krušných hor byl použit při výzdobě zámecké kaple, a to i v podobě velkého akvamarínového kalichu.
Akvamarín z České republiky je dnes stále velmi ceněný sběrateli a klenotníky. Historie akvamarínu v České republice je fascinující, úzce spjatá s historií hornictví a lapidária v zemi. Přestože tento region není hlavním producentem drahokamu, akvamarín, který se tam nachází, má výjimečnou kvalitu a dodnes je vysoce ceněný.